Lavoisier!

PDFYazdıre-Posta

"Kütlenin korunumu kanunu" ile hatırlayacağınız Fransız bilimci Lavoisier, dünyadaki ününü yalnızca kimya alanndaki buluşları nedeniyle yapmış değildi. Bilimsel gözlemleri üzerine yaptığı konuşmaları da ona büyük ün kazandırmıştı.

Kendine özgü bir ozelliği de, doğru olduğuna inandıklarını, çevresindekilerle paylaşmasıydı. Bu özelliği ona da, insanlığa da çok pahalıya mal oldu. Kimya bilimini reddeden bağnazları gosterip "Bu kelleler hicbir şeye yaramaz" dediği için tutuklandı. O gün sözüm ona yargılandı ve aynı gün giyotinle ölüme mahkum edildi.

Lavoisier, kafası kesilmek üzere giyotine götürülmeden önce matematikçi arkadaşı Lagrange'i çağırdı ve onunla ozel bir görüşme yaptı. Arkadaşına bir sır olarak söylediği sözler şunlardı: 

 "Kafam sepete duştüğünde gözlerime bak” dedi. “Gözümü iki kez kırparsam, insanın beyni, kafası kesildikten sonra da bir süre çalışmaya, düşünmeye devam ediyor demektir..."
Lavoisier'nin kafası kesildi, sepete düştü ve gülerek gözünü iki kez kırptı.

 

Bu olaydan sonra matematikci Lagrange önce, onun hakkındaki şu son ve değişmez yargısını acıkladı:

"Lavoisier'nin bu son saniyedeki onurlu duruşu ve bilimsel arayışı, bilimselliğin ve uygarlığın yüzyıllar boyu sürecek meşalesidir” dedi.

Sonra da onun, insanlığa yapacağı daha bircok hizmetlerini engelleyenler icin yargısını ve öngörüsünü bildirdi:

“Ama onun, insanlığa yapacağı daha bircok hizmetlerini engelleyen bağnaz kafalar ise, icinde bulundukları karanlıklardan kendilerini hicbir zaman kurtaramayacak ve insanlığa kötü bir örnek olarak kalacaklardır...”

 

Yorumlar (2)
  • Üzeyir GÖKÇE  - Lavoisier

    Çalışmalarınızdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum.Çok yararlı bir site olmuş.
    Lavoiisier ile ilgili bir kaç bilgi eklemek istiyorum.Lavoisier fransız vergi müdürü ve parise giren herkesten vergi toplayan kişi aynı zamanda bilimle uğraşıyor ve yaptığı hassas ölçümlerle kütlenin korunduğunu farkediyor.Kendisine bir çalışmasını gösteren meraklı bir alt tabaka insanlardan birine sen kimsin ki bilimle uğraşıyorsun dercesine nazikçe küçümsüyor.kendini soylu kralyanlısı sanması nedeniyle fransız ihtilalı olunca ,çalışmasını küçümseyen O kişi tarafından ihbar edilince diğer soylular gibi giyotinle idam ediliyor.

  • Mete

    :idea: Değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim hocam.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!

               İnteraktif periyodik tablo         Giveaway of the Day          Doğa için çal!

 

 

Online birim çevirme - Bizim essiz birim çevirme aracimizi ücretsiz kullanin

 

Usta Bilgisayar&Elektronik                     Satirize and criticize politics/actual happenings!..

© 2022 - MeteFizik
   
| Perşembe, 26. Mayıs 2022 || Designed by: LernVid.com |